Cmentarz Parafii Rzymskokatolickiej w Przedborzu

ADMINISTRATOR CMENTARZA:

PROBOSZCZ PARAFII p.w. ŚW.ALEKSEGO

PRZEDBÓRZ UL. KOŚCIELNA 1

nr tel. 510 984 153

Nr konta parafii w Przedborzu dla cmentarza

79 8988 0001 0000 0013 8400 0004

REGULAMIN CMENTARZA <więcej>

Bóg zapłać wszystkim, którym zależy na dobru naszego parafialnego cmentarza.

2023 r. przyniósł dalsze prace renowacyjne cmentarza. Dokupiono przy cmentarzu od strony ulicy Krakowskiej 15 a gruntu, gdzie można zrobić parking. Umieszczono na kaplicy cmentarnej tablicę upamiętniającą ,,dzieci utracone”. Utwardzono kolejną alejkę między sektorami o powierzchni 100 m2  (tj. 75 mb), co już pozwala przejść pomiędzy sektorami utwardzonym terenem. Koparką usunięto 6 pni po drzewach i wyczyszczono teren z jeżyn i bzu. Poprawiona została elewacja muru wokół parkinu przy kaplicy i wzdłuż drogi przez otynkowanie, pomalowanie, uzupełnienie braków i wzmocnienie (250 m2). Zawsze duże koszty pochłaniają śmieci, które niestety w ogromnej ilości są zostawiane na terenie cmentarza i wokół niego, a które należy uprzątnąć. Zdarzają się też sytuacje, że śmieci zostają podrzucane z posesji prywatnych, za które uprzątnięcie należy zapłacić.

2022 r. dalej trwa modernizacja cmentarza. Wymieniono stare kontenery metalowe na śmieci na nowe plastikowe o pojemności 1100 m3, jest teraz 17 pojemników. Zmieniono byłemu wieloletniemu ks proboszczowi Władysławowi Nowakowskiemu pomnik, który po 50 latach wymagał renowacji.

2021 roku utwardzono 580 m2 alejek przez położenie kostki brukowej (tj. ok 290 m bieżących), poprawiono monitoring, ogrodzenie i równano teren z śmieci koło grobów, usunięto kilkanaście pni po drzewach, gdzie można zrobić groby.


INFORMACJA O PRACACH WYKONANYCH NA CMENTARZU PARAFIALNYM W 2020r.

W 2020 roku na cmentarzu ułożono 1310 m kw. kostki brukowej (tj.650 mb), wybudowano od podstaw 100 m muru ogrodzeniowego, doinstalowany został monitoring, zamontowana dodatkowa furtka, usunięto kilka drzew i 12 pni ciężkim sprzętem, wzmocniono część ogrodzenia, wyrównano koparką część terenu. Bóg zapłać wszystkim, którym leży na sercu piękno i estetyka naszego cmentarza. Ofiary pochodzące z wpłat to też wywóz śmieci.
W planach na następny rok to dalsze układanie kostki,poprawa na zewnątrz i wewnątrz kaplicy (malowanie, wymiana płytek, elektryka), renowacja ogrodzenia i ołtarza polowego, oświetlenie góry i dołu nad parkanem, wymiana pojemników na śmieci.

INFORMACJA

O PRACACH WYKONANYCH NA CMENTARZU PARAFIALNYM

W 2015 r. została zrobiona ewidencja cmentarza w programie „Fara”. Każdy grób opatrzony jest numerem. Karta grobu pokazuje sektor, rząd i numer. Zgodnie z regulaminem dla ewidencji cmentarza należy zgłosić się i podać opiekuna grobu i sprawdzić opłaty na potrzeby cmentarza.

W ostatnim czasie dzięki staraniom zarządu cmentarza i życzliwości wiernych mających tutaj groby udało się utwardzić przez ułożenie 1120 m2 kostki brukowej (czyli ok.500 m.b), wykarczować krzaki i chwasty, podłączyć monitoring, poprawić ogrodzenie, wyrównać teren od strony ul. Krakowskiej i umożliwić parkowanie samochodów. Przy tym miejscu zostało zrobione dodatkowe wejście na teren cmentarza, co skróciło dojście do grobów i bezpieczeństwo odwiedzających cmentarz (furtkę zrobiła firma p. Szczuraszek). Wykonana została pielęgnacja niektórych drzew i wycinka tych, które zagrażają życiu i mieniu. Ciężkim sprzętem należało wykopać pozostałości po drzewach (pnie- ok 35 korzeni). Podpalanie kontenerów na śmieci zniszczyło koła gumowe i blachę. Dzięki zakładowi Metal-Technika zostały wzmocnione czopy i odrestaurowane pojemniki. Doprowadzono dodatkowe ujęcia wody  (jest ich obecnie 8).

W planach na następne lata jest zrobienie dodatkowego wejścia na cmentarz, pielęgnacja zieleni, równanie terenu, usuwanie pni po drzewach, poprawa ogrodzenia, uregulowanie praw własności terenu za cmentarzem, dokupienie gruntów, utwardzenie kolejnych alejek kostką brukową, odnowienie i zabezpieczenie krzyża drewnianego przy ołtarzu polowym, renowacja ołtarza polowego, dołączenie dodatkowych kamer i oświetlenie dolnego parkingu, naprawienie zerwanej podbitki na kaplicy cmentarnej, zrobienie i ustawienie makiet planu cmentarza i umieszczenie w Internecie wyszukiwania grobów.

Relacja fotograficzna z ostatnich prac wykonanych na cmentarzu parafialnym. Zdjęcia wykonane w grudniu 2019r.


Relacja fotograficzna z prac wykonanych na cmentarzu parafialnym w 2016 r.

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Aleksego

Proboszcz: Ks. Henryk Dziadczyk

ul. Kościelna 1
97-570 Przedbórz

kancelaria@parafiaprzedborz.info.pl
44 781 20 03

Kancelaria Parafialna Czynna:
poniedziałek-piątek
– przed południem od 8.00 do 9.00
– po południu od 17:00 do 18:00
sobota – sprawy pilne
niedziela – przyjmujemy jedynie na Msze Św.

Ksiądz „dyżurny” w sprawach pilnych (pogrzeby, chorzy) – tel.510 984 153