1. Jeżeli dzwoni do Ciebie osoba podająca się za członka rodziny z informacją o udziale np. w wypadku drogowym i z prośbą o przekazanie pieniędzy – rozłącz się, oddzwoń do tego członka rodziny na nr telefonu, który masz zapisany w swojej książce telefonicznej. Nie przekazuj żadnych pieniędzy obcym osobom, nawet gdy podają się za znajomego Twojego dziecka, wnuka.
 2. Jeżeli dzwoni do Ciebie osoba podająca się za funkcjonariusza Policji, Centralnego Biura Śledczego, innych służb informując Cię, że prowadzi działania wymierzone w oszustów i prosi Cię o udział w takiej akcji – rozłącz się – niezwłocznie zatelefonuj na nr alarmowy 112 i poinformuj o zdarzeniu. Służby nie angażują osób postronnych do swoich działań.
 3. Jeżeli dzwoni do Ciebie osoba podająca się za pracownika banku, ZUS, PZU czy też innej instytucji i prosi Cię o przekazanie danych osobowych, loginy i hasła do konta bankowego – rozłącz się – niezwłocznie zatelefonuj na nr alarmowy 112 i poinformuj o zdarzeniu. Pracownicy tych instytucji nie żądają przez telefon podawania danych wrażliwych.
 4. Jeżeli otrzymasz wiadomość SMS z informacją o konieczności dopłaty (nawet w bardzo niewielkiej kwocie) nie klikaj w link znajdujący się w treści tej wiadomości w ten sposób sprawcy krok po kroku uzyskają dostęp do Twojej bankowosci elektronicznej – udaj się do jednostki Policji i zgłoś taką sytuację – z dużym
  prawdopodobieństwem usiłowano Cię oszukać
 5. Nie trzymaj większych sum pieniędzy w domu – zdeponuj je w banku
 6. Jeżeli korzystasz z karty płatniczej – nie zapisuj numeru PIN, zapamiętaj go, w przypadku utraty karty natychmiast zastrzeż ją w swoim banku lub za pośrednictwem infolinii
 7. Zaraz po wejściu do domu zamykaj za sobą drzwi, nie wpuszczaj do domu obcych osób – jeżeli ktoś podaje się za pracownika administracji, elektryka, hydraulika niech przyjdzie do Ciebie z Twoim sąsiadem – poproś o dokument osobę, która Cię odwiedza, poproś o podanie celu wizyty
 8. Jeżeli ktoś jest natarczywy i chce wtargnąć do Twojego mieszkania zadzwoń na nr alarmowy 112
 9. Jeżeli zauważysz coś niepokojącego – np. obce osoby obserwujące Twoje mieszkanie lub mieszkania sąsiadów – zadzwoń na nr alarmowy 112
 10. Utrzymuj bliskie relacje z sąsiadami, przekaż im powyższe zasady.