W ciągu kilku najbliższych dni nasi zmarli znów „ożyją” tysiącem zapalonych zniczy  i  lampek,  pięknych  chryzantem  zdobiących  ich  groby,  a  strumienie  modlitwy popłyną do bram nieba. Tak powinno być, o ile wierzymy w świętych obcowanie.
Prawdą jest to, że oni przecież żyją, choć w całkowicie innym wymiarze życia niż my. Mamy okazję, by wymienić się wzajemną pomocą. Bywają jednak tacy bracia i siostry, którzy w tę wzajemną wymianę nie chcą wchodzić, kierując się przekonaniem, że prawdziwe życie dla tych, którzy umarli już się zakończyło. Tymczasem oni żyją także naszym życiem i naszą pielgrzymką po tej ziemi. 

GROBY

Jeśli wierzysz w prawdę o „świętych obcowaniu”, to zrób coś dla tych, którzy odeszli.  
– nawiedź cmentarz w dniach od 1 do 8 listopada  
– odmów modlitwę za zmarłych
– bądź w stanie łaski uświęcającej
To będzie twoja pomoc dla tych, którzy  umarli.