RÓŻANIEC
Minolta DSC

Święto Matki Bożej Różańcowej czczone jest 7 października. Dzień ten jest rocznicą bitwy pod Lepanto (1571). Pod Lepanto w zatoce Korynckiej stanęły naprzeciw siebie dwie potężne morskie armie, a papież i wierni padli na kolana z różańcami w rękach. Podczas  modlitwy  Pius  V  miał  wizję, w  której  zobaczył  zatokę,  gdzie  toczyła  się  walka, a nad nią Maryję patrzącą ze spokojem na zmagania. Matka  Boża  zapewniła  papieża  o  zwycięstwie. I  rzeczywiście  –  ledwo  bitwa  się  rozpoczęła,  ucichł wiatr  niekorzystny  dla  wojsk  Ligii  Świętej.  Mające przewagę liczebną okręty tureckie zostały rozproszone, udało się uciec tylko niewielkiej ich liczbie. Cios był  na  tyle  mocny,  że  turecka  flota  nigdy  już nie odzyskała swojej świetności.
Na  pamiątkę  tego  wydarzenia  Pius  V  ustanowił wspomnienie  Matki  Bożej  Zwycięskiej  na  7  października, a dwa lata później papież Grzegorza XIII na pierwszą niedzielę października wyznaczył święto Matki Bożej Różańcowej.