Upamiętnienie przez strażaków OSP 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Wspólna inicjatywa Straży Pożarnej ma na celu upamiętnienie 1050 rocznicy Chrztu Polski i objęta została patronatem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz Arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia – Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Strażaków.
Głównym założeniem wspólnej inicjatywy jest przemarsz przez Polskę Ognisk Ducha Świętego polegający na zapaleniu przez strażaków ochotniczych straży pożarnych w dniu 14 kwietnia 2016 r. od godz. 20.00 ognisk w całym kraju, które rozpocznie zapalenie ognia przy krzyżu na Giewoncie.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy  przyłączyli się do wspólnego przedsięwzięcia.

Centralne obchody jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski rozpoczęły się w Gnieźnie 372. zebraniem plenarnym episkopatu Polski. Jak powiedział jego przewodniczący, dzisiejsze obrady to próba przyjrzenia się dziedzictwu chrześcijaństwa w Polsce. Ma to z kolei służyć spojrzeniu w przyszłość – podkreślił abp Stanisław Gądecki.„Nawet gdy wszystkie świata gasną, nie trzeba tracić nadziei, dlatego że nasza przyszłość nie jest zdeterminowana przez nihilizm, ale może być zbudowana tylko przez głęboką wiarę i więź z Chrystusem i to jest przyszłość naszych rodaków, a także przyszłość Europy” – zauważył metropolita poznański.

Obrady w Gnieźnie, w których uczestniczą m.in. delegaci episkopatów europejskich, mają charakter historyczny, odnoszący się bezpośrednio do chrztu księcia Mieszka I w 966 r.  

„Chcemy dziś przypomnieć sobie o Chrystusowych korzeniach, z których wyrastamy – stwierdził Prymas Polski abp Wojciech Polak. – Kościół w Polsce świętuje 1050. rocznicę Chrztu i tak jak przed pięćdziesięciu laty, w jakże pamiętnym dla naszego Kościoła czasie Sacrum Poloniae Millenium, także dzisiaj, u źródeł chrzcielnych Polski, spotykają się biskupi, kapłani, osoby konsekrowane, wierni świeccy, aby, jak nam mówił Prymas Tysiąclecia, dziękować Bogu w Trójcy Świętej jedynemu za powołanie nas przed tysiącem lat do życia wiary, do chrześcijaństwa” – powiedział metropolita gnieźnieński.

Po południu biskupi udają się na Ostrów Lednicki, który jest jednym z prawdopodobnych miejsc, gdzie mógł dokonać się chrzest Mieszka I. Tam zaplanowano jubileuszową celebrację dziękczynną. Centralnym punktem gnieźnieńskich obchodów jubileuszowych jest Msza w katedrze pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina.

Natomiast w piątek i sobotę jubileuszowe uroczystości odbędą się w Poznaniu. Zaplanowano tam posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, a także szereg wydarzeń o charakterze religijnym, ewangelizacyjnym i kulturalnym.

żródło:http://www.zosprp.pl; http://episkopat.pl/radio_watykanskie