Najbliższe tygodnie będą czasem porządkowania grobów naszych bliskich na cmentarzach. To wyraz szczególnej troski o groby rodzinne, pamięci o wszystkich zmarłych, a przede wszystkim wyraz naszej wiary. Wiemy, że dla chrześcijanina najistotniejsze znaczenie ma modlitwa za zmarłych i pomoc w osiągnięciu zbawienia naszym siostrom i braciom, którzy odeszli do wieczności. Pamiętamy także, iż groby są miejscem szczególnego poszanowania a prawo kanoniczne i państwowe chronią miejsca spoczynku zmarłych.
Dbając o groby musimy jednak pamiętać o konsekwencjach naszych czynów dla otoczenia, dla przyrody i dla świata. Potrzeba refleksji, że nawet skromne działania mają wpływ na dobro powierzone człowiekowi przez Boga, także na naszą ziemię. Nasz styl życia, codzienne zachowanie decyduje często o degradacji środowiska naturalnego, marnowaniu żywności czy energii Przyczynia się też do chorób i utraty zdrowia a nawet życia bliźnich.
Papież Franciszek, zaznaczył w encyklice „Laudato si” (24.05.2015): „Musimy ponownie odczuć, że potrzebujemy siebie nawzajem, że jesteśmy odpowiedzialni za innych i za świat”, oraz jeszcze dobitniej: „Jeśli ludzie zanieczyszczają Ziemię substancjami trującymi, to wszystko to są grzechy”.
Każdy wie, jak wiele odpadów wytwarzamy w domach i jako społeczeństwo… Niektórych nie da się pominąć, ale wiele z nich jest wynikiem nawyków, które możemy zmienić. Dlatego prosimy o odpowiedzialność i ograniczenie, a może wręcz rezygnację ze składania na cmentarzach sztucznych wiązanek i kwiatów. Ich wytworzenie a także utylizacja – recykling, obciążają środowisko. Rozpad – biodegradacja naturalnych wieńców czy kwiatów, jest znacznie prostszy i przyjaźniejszy przyrodzie. Wskazana jest także nasza rozwaga w doborze oraz ilości zapalanych zniczy, które chcemy by były znakiem modlitwy za zmarłych, ale nie powinny zatruwać powietrza, czy generować kolejnych ton śmieci. (Biuletyn Diecezjalny).