Piesza pielgrzymka na Jasną Górę odbyła się w dniach 22-28 sierpnia 2017r. w roku Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej.

W trakcie pielgrzymki odbyła się kulminacja rocznicowych obchodów 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej, która odbyła się z udziałem episkopatu Polski i najwyższych władz państwowych. Natomiast zamknięciem jubileuszu był piątkowy Dzień koronacyjny, połączony z odpustem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Przed południem odpustowej sumie przewodniczył przemyski arcybiskup senior Józef Michalik, a wieczornej liturgii jubileuszowej – kard. Stanisław Ryłko z Rzymu.

„Dobiega końca rok jubileuszu 300-lecia koronacji ikony jasnogórskiej koronami papieża Klemensa XI. Był to rok niezwykle bogaty w uroczyste celebracje z udziałem rzesz pielgrzymów z całej Polski (…). Był to rok dziękczynienia Kościoła i całego narodu polskiego za koronację Matki Bożej i równocześnie uwielbienie Boga za dar szczególnej obecności Maryi w naszych dziejach jako matki i królowej” – mówił w homilii kardynał, który należał do bliskich współpracowników św. Jana Pawła II.

„Po raz kolejny mogliśmy zobaczyć, jak wielką siłą duchową ludu bożego na naszej polskiej ziemi jest pobożność maryjna i jak wielką rolę odgrywa tutaj Jasna Góra, duchowa stolica Polski” – dodał kard. Ryłko.

Wszystkim Pielgrzymom, którzy podjęli te specyficzne rekolekcje w drodze  dziękujemy. Jasnogórska Matka czeka na każdego z utęsknieniem. Wróciliśmy szczęśliwie i już odliczamy dni do następnego roku aby znów wyruszyć przed tron Matki.