We  wtorek – 17  lipca 

Uroczystość  odpustowa  ku  czci  świętego ALEKSEGO, Patrona naszej Parafii.

Msze święte będą sprawowane o godz. 7.00, 9.00, 12.00 i 18.00.

Po uroczystej sumie odbędzie się procesja wokół naszej świątyni.

ALEKSY

Aleksy Wyznawca zwany Człowiekiem Bożym, cs. Prepodobnyj Aleksiej, czełowiekiej Bożij (ur. ok. 360, zm. w V w.) – święty (na Wschodzie uznany za błogosławionego szaleńca Bożego) Kościoła katolickiego i prawosławnego, bohater średniowiecznego utworu hagiograficznego Legenda o świętym Aleksym.

Według syryjskiego tekstu z V wieku, Aleksy był Rzymianinem z bardzo zamożnej rodziny rzymskich patrycjuszów: Eufemiusza i Agle. W dniu swego ślubu potajemnie opuścił dom i udał się z  pielgrzymką  do  Ziemi  Świętej.  W  Edessie miał być żebrakiem. Żył tam z jałmużny. Budował  wszystkich  niezwykłą  pobożnością. Dzielił się z ubogimi wszystkim, co mu tylko zbywało. Tuż przed śmiercią wyjawił, kim jest. Następnie  powrócił  do  Rzymu,  gdzie,  nierozpoznany,  przeżył  17  lat  w  maleńkiej  celi  pod schodami  rodzinnego  domu.  Życie  spędził  na modlitwie  i  nawiedzaniu  sanktuariów  rzymskich.
Po śmierci znaleziono w jego ręku kartkę z opisem życia. Według legendy jego śmierć miały zwiastować dzwony  wszystkich  świątyń  Wiecznego  Miasta.  W  pogrzebie  miał
wziąć udział sam papież i cały Rzym. W jego życiorysie przemieszana jest tradycja z legendą.