wieża

Trwają prace przy naszej wieży. Dobry Bóg daje nam wciąż pogodę, która  daje  szanse  prowadzenia  prac  na  wieży.  Trwa montaż specjalnych wzmocnień  wieży, opracowany  przez  inżynierów.  Pod  koniec prac  pragniemy  również  odnowić  zegar  na  wieży  kościelnej.  Jestem wdzięczny za wpływające ofiary na wieżę.  Wszystkie osoby składające ofiarę na wieże otrzymują  cegiełkę  w  postaci  obrazka  Matki  Bożej  Serdecznej  na drewnie. Dokładne informacje na ten temat podam na koniec prac. Będę wdzięczny za każdą złotówkę na ten cel składaną. Poniżej nr konta parafii na które można składać ofiary.

Probosz Parafii ks .Henryk Dziadczyk

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Aleksego w Przedborzu. Ul. Kościelna 1,  
97-570 Przedbórz;

nr rachunku bankowego parafii:
63 8988 0001 0000 0013 8400 0001

HISTORIA PRZEDBORSKIEJ WIEŻY

Przedborska świątynia ma długą i bogatą historię – pierwotny obiekt sakralny powstał w 1278 roku.

Fundatorem kościoła był Bolesław Wstydliwy a budowniczym Jacek Aleksy Sadykierz. Pierwotnie gotycki, obecnie o wystroju barokowym z cudownym obrazem Matki Boskiej Serdecznej z 1618 roku. W kaplicy płn. znajduje się barokowy ołtarz z XVII w. z obrazem Pana Jezusa, w kaplicy płd. ołtarz również barokowy z obrazem św. Antoniego. Zachowała się kazimierzowska wieża gotycka z czerwonego piaskowca o charakterze obronnym z 1340 roku. U wejścia do kaplicy Pana Jezusa znajduje się kuna (żelazna obroża), do której w średniowieczu przypinano za rękę ludzi, potępiając a nawet opluwając ich za nieobyczajność. Przy schodach wejściowych znajdują się figury Matki Boskiej i św. Franciszka oraz kapliczka słupowa św. Floriana.

Kościół parafialny w Przedborzu w ciągu dziejów uległ zniszczeniom razem z miastem. Spalony w 1683 r. oraz w latach najazdu szwedzkiego 1655-57 został odbudowany w latach 1640-1695, szczególnie kosztem Mikołaja Siemieńskigo, który przyczynił się do jego odbudowy i wybudowania kaplic św. Antoniego i św. Mikołaja, obecnie Pana Jezusa.

Pożar w 1793 r. zniszczył wieżę i drugi pożar w 1834 r. zniszczył częściowo kościół. Restaurowany w 1848 r. wtedy wieża została obniżona, u podstawy została czworoboczna w przyziemiu kamienne boniowane portale z XVII w. wyżej ośmioboczna oddzielona galeryjką wsparta na kamiennych konsolach. Kolejne zniszczenia wieży przyniosła II wojna światowa. U jej schyłku Niemcy uczynili sobie z wieży punkt obserwacyjny, z którego obserwowali czy pod Przedbórz nie zbliża się Armia Czerwona. Ta, gdy dotarła do miasteczka wystrzeliła z czołgu pocisk w kierunku stanowiska obserwacyjnego, uszkadzając przy okazji poważnie budowlę. Wykonany już po wyzwoleniu remont, sprawił, że wieża ma obecny wygląd i zwieńczona jest innym hełmem w kształcie ośmiobocznego ostrosłupa.

W 1871 r. restaurację kościoła – podczas której zatracił on wiele cech gotyckich – przeprowadził ks. proboszcz Józef Szpanderski. Odnawiany był również w latach 1885, kiedy dobudowano od południa zakrystię (obecnie kruchta ) oraz w latach 1924-29.

2 lutego 1831 r. władze powstańcze zabrały 615 kg. spiżu dzwonów na armaty. Obecne dzwony zostały ufundowane w 1872 r. W 1923 r. zostały rozebrane dwa boczne ołtarze i na ich miejscu zbudowano ambonę i chrzcielnicę.

W tym roku są prowadzone prace konserwatorskie wieży kościelnej. Otrzymaliśmy ponad 400 tyś. złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury oraz Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Udział Parafii w tych pracach wynosi ponad 119 tyś. złotych.

Możesz włączyć się w to dzieło ratowania prastarej, XIII – wiecznej wieży składając dar finansowy zgodnie z potrzebą Twojego serca.

Za wszystkie złożone ofiary na ten szczytny cel Bóg Zapłać.

Poniżej zdjęcia z odbudowy hełmu wieży kościelnej po zniszczeniach wojennych powstałych w styczniu 1945 r. Foto Lucjan Brylski. Ze zbiorów Bożeny Brylskiej. I zdjęcie z 2018r. wieży kościelnej.