W tym roku świętujemy setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, który przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Ten wielki święty wniósł nieoceniony wkład w historię naszego kraju, Europy, świata oraz w historię Kościoła powszechnego. O Karolu Wojtyle powiedziano i napisano już bardzo wiele,

dobrze znana jest również jego biografia, która doczekała się licznych ekranizacji. W trudnym dla nas wszystkich czasie – gdy zmagamy się z pandemią koronawirusa i stawiamy pytania o przyszłość naszych rodzin oraz społeczeństwa – warto także zapytać o to, co On dziś miałby nam do powiedzenia? Z jakim przesłaniem zwróciłby się do rodaków w maju 2020 roku?
Jako pierwsze przychodzą nam na myśl słowa, które wypowiedział w homilii rozpoczynającej pontyfikat: „Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!” (22.10.1978). Tak, Chrystus wie, co każdy z nas nosi dziś w sobie, On doskonale zna nasze radości, niepokoje, nadzieje, lęki, tęsknoty. Tylko On ma odpowiedź na pytania, które stawiamy sobie w obecnej chwili. (Fragment listu Episkopatu Polski)

18 maja, w dzień 100 Rocznicy narodzin Św. Jana Pawła II będziemy celebrować uroczystą Mszę świętą o godz. 18.00. Choć z powodu epidemii nie można ucałować Relikwii Jana Pawła II, to jednak będą one wystawione na ołtarz i nimi będziemy pobłogosławieni. Po Mszy świętej odmówimy Litanię do świętego Jana Pawła II. Apel Jasnogórski, który organizujemy każdego dnia, będzie poświęcony świętemu Janowi Pawłowi II. Zapraszamy do udziału bezpośrednio lub drogą internetową. W Telewizji Polskiej jest zaplanowanych wiele ciekawych audycji o św. Janie Pawle II, są także zaplanowane filmy. W gablocie znajduje się wykaz tych audycji.